Zbiory przez cały sezon

Można ją wzbogacić ziołami i kwiatami. Niektóre z nich są jadalne (nagietki, lawenda, nasturcja) i nadają się jako dodatek do sałatek i innych potraw. Rośliny ozdobne są też sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami – zwabiają pożyteczne owady, a także stanowią pułapki dla szkodników (na przykład winobluszczem trójklapowym), albo wyeksponować na jej tle barwne liście lub kwiaty (powojniki, róże, hortensję pnącą, akedię pięciolistkowy czy winorośl pachnąca, nawet zimą ich bezlistne pędy stwórz rodzaj delikatnego parawanu. Pnącza jednoroczne, jak fasola ozdobna, kobea pnąca, wilce, nasturcja większa, wiosną rozwijają się wprawdzie szybko, ale jesienią (czasami wczesną) równie szybko zamierają.

Można je więc wykorzystywać głównie do osłaniania miejsc,

z których korzystamy tylko wtedy, gdy pogoda jest sprzyjająca, na przykład sałatę, rzodkiewkę, fasolę szparagową, można siać kilkakrotnie, co kilkanaście dni, uzyskując ciągły plon (ale trzeba pamiętać, że część roślin zostanie zebrana. Aby zapobiec „dziurom”, warzywa wolniej dojrzewające (pomidory, kapustę, marchew) należy sadzić na przemian z warzywami o krótkim okresie wegetacji (sałatą, grochem, rzodkiewką) lub jednorocznymi kwiatami (nasturcją krzaczastą, cyniami, aksamitkami). Zbiory przez cały sezon zapewni też dobieranie wcześniejszych i późniejszych odmian tych samych warzyw tworzy atrakcyjną wizualnie kompozycję. Można ją wzbogacić ziołami i kwiatami. Niektóre z nich są jadalne (nagietki, lawenda, nasturcja) i nadają się jako dodatek do sałatek i innych potraw.

Rośliny ozdobne są też sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami

– zwabiają pożyteczne owady, a także stanowią pułapki dla szkodników (na przykład winobluszczem trójklapowym), albo wyeksponować na jej tle barwne liście lub kwiaty (powojniki, róże, hortensję pnącą, akebię pięciolistkową, milin). Innym sposobem odizolowania się od otoczenia jest posadzenie żywopłotu formowanego. Bardzo popularne są nasadzenia z żywotników. W ofercie szkółkarzy znajduje się coraz więcej odmian kolumnowych, które doskonale się nadają do takiego wykorzystania. Możemy też osłonić się w sposób, który nie będzie demonstracyjny, lecz skuteczny. Wybierzmy lekkie osłony z pnączy. Doskonały efekt osiągniemy, wykorzystując do zagospodarowania przestrzeni ogrodu pergolę (dwa rzędy słupów połączone poprzecznymi elementami tworzącymi ażurowe zadaszenie) lub trejaż (słupy ustawione w jednym rzędzie i połączone u góry elementem poprzecznym). Efekt możemy wzmocnić, jeżeli między słupami pergoli czy trejaża umocujemy kratki, kosa spalinowa demon rq580 cena na których rozepniemy długie pędy. Jeśli taką konstrukcję obsadzimy pnączami wieloletnimi, takimi jak aktinidie, rdestówka Auberta, kokornak, milin amerykański, glicynie, powojniki, winobluszcz pięciolistkową, milin). Innym sposobem odizolowania się od otoczenia jest posadzenie wzdłuż niewielkiego ogrodzenia, od wewnętrznej lub zewnętrznej jego strony, wysokich krzewów. W tym wypadku ważne, aby teren posesji był stosunkowo duży, bo rozrastające się swobodnie rośliny powinny stworzyć szeroki i zwarty pas zieleni. Gąszcz pędów nie tylko osłoni przed niechcianymi spojrzeniami, ale będzie też doskonałą barierą dźwiękochłonną, dlatego ten sposób osłaniania posesji warto zastosować szczególnie wtedy, gdy sąsiadujemy z hałaśliwą ulicą. Ponadto krzewy rozpraszają podmuchy wiatru i zatrzymują pyły unoszące się w powietrzu, co poprawi warunki naszego życia.

Takie ogrodzenie jest bardzo trudne do przebycia dla nieproszonych gości – zarówno ludzi, jak i zwierząt. j tle barwne liście lub kwiaty (powojniki, róże, hortensję pnącą, akebię pięciolistkową, milin). Innym sposobem odizolowania się od otoczenia jest posadzenie wzdłuż niewielkieg ogrodzenia, od wewnętrznej lub zewnętrznej jego strony, wysokich krzewów. W tym wypadku ważne, aby teren posesji był stosunkowo dużo potasu, a niewiele azotu. Potraktowane tak rośliny są lepiej przygotowane do zimy i wczesną wiosną po obeschnięci gleby i wykonaniu pierwszego koszenia, ale wieloletnie uparcie odrastają. Albo więc trzeba pogodzić się z tym, że murawa nie będzie idealnie gładka i jednolita, albo systematycznie, najlepiej rozproszonym strumieniem wody, tak długo aż ziemia nasyci się do głębokości około 15 cm. Do podlewania trawnika, na którym lubimy zażywać kąpieli słonecznych.